Cukrovka a paradontóza

Cukrovka (diabetes mellitus) je onemocnění charakterizované zvýšenou náchylnost k infekcím, špatným hojení ran a zvýšenou nemocností. Po celém světě jí trpí více než 171 milionu lidí. A každým dnem jejich počet stoupá. S progresí onemocnění stoupá i úmrtnost.

Diabetes je také považován za důležitý rizikový faktor pro závažné a progresivní onemocnění zubů a dásní – paradentózy. Jedná se o infekci, která vede k poškození tkání v okolí zubů a destrukci podpůrné kosti, jež tvoří podklad zubu.

Tři typy cukrovky

Ať už jste diabetik 1. typu (insulin dependentní, juvenilní) nebo máte diabetes mellitus 2. typu (cukrovka dospělých), je pro vás vždy klíčové řízení hladiny glykémie v krvi. Čím vyšší je vaše hladina cukru v krvi, tím je vyšší riziko rozvoje onemocnění zubů. Existuje také třetí typ diabetu: cukrovka těhotenská, kterou u pregnantních žen způsobuje nerovnováha hladiny glykemie v závislosti na těhotenských hormonech.

Všechny typy cukrovky sdílí společnou patogenezi, která s sebou nese zvýšenou zánětlivou reakci. Zánětlivá reakce je způsobena hlavně chronickými účinky hyperglykémie (vysoká hladina glukózy v krvi). Při té se tvoří biologicky aktivní glykované proteiny a lipidy, které podporují zánětlivé odezvy organismu.

Paradontóza může u diabetiků vzniknout snáze, než u zdravých jedinců.

Dobrou zprávou je, že prevence je na vaší straně. Objednejte se ještě dnes na preventivní prohlídku.

Diabetes a paradontóza spolu úzce souvisí

Parodontóza může být u diabetiků více než jen lokalizovaná orální infekce. Těžké chronické formy tohoto onemocnění mohou mít u nich za následek systémovou reakci na bakterie a bakteriální produkty, které se šíří v důsledku zhroucení periodontálního aparátu (vazba kolem zubu, která zahrnuje dásní tkáň a kosti).

Ústní infekce pak také slouží jako metabolický stresor, který může zhoršit diabetes. Dochází k cyklickému spojení chorob. Zhoršení cukrovky (delší stavy hyperglykemie) s sebou přinášejí zhoršení paradontózy a naopak: Zhoršení infekce paradontu vede ke zhoršení cukrovky.

Chronická hyperglykemie je úzce spojena se zánětlivou odpovědí organismu. Ta je pak spojena s komplikacemi pozorovaných u diabetu. Přítomnost onemocnění parodontu představuje jedinečnou příležitost pro ústní patogeny k získání přístupu do cévního systému. Bakteriální toxiny vyvolávají imunitní odpověď, která může narušit homeostázu systému.

Paradontóza, cukrovka a kardiovaskulární problémy

Diabetes je onemocnění s řadou závažných komplikací, které mohou nepříznivě ovlivnit kvalitu a délku života, zejména pokud se týká kardiovaskulárních příhod a náhlé smrti. Studie uvádějí spojení mezi ústní infekcí a koronárním srdečním onemocnění. Existují důkazy, že je zubní infekce spojena s koronární aterosklerózou.

Cukrovka a paradontóza spolu mohou vést k problémům se srdcem. Vysoká prevalence kardiovaskulárních onemocnění a paradentózy u jedinců s diabetem může být přičítána zvýšené zánětlivé reakci vedoucí k ateroskleróze. Ta je u diabetiků obvykle rozsáhlejší, a vyvíjí se v mladším věku, ve srovnání s pacienty bez diabetu.

Nepodceňujte vliv cukrovky na rozvoj paradontózy a kardiovaskulárních chorob. Objednejte se na preventivní prohlídku vašeho chrupu v naší ordinaci. Předcházejte problémům se zuby se zubařem Liberec.

Orální komplikace diabetu

Periodontální onemocnění bývá označováno jako šestá komplikace diabetu. Spolu s neuropatií, nefropatií, retinopatií, a mikro- a makrovaskulárními chorobami.

Kromě parodontální infekce a zánětu dásní je připisována cukrovce také řada dalších orálních komplikací. Patří mezi ně častější zubní kaz, syndrom pálení v ústech a špatné hojení ran v ústní dutině.

Správná léčba těchto komplikací vyžaduje, aby byly nejprve správně diagnostikovány. Mnohé z těchto problémů mohou být rozpoznány při preventivní návštěvě zubaře Liberec.

Parodontóza a její léčba

Vznik paradontózy je spojen s hromaděním zubního plaku a kamene, které přechovávají bakterie. Ty vedou k destrukci parodontu a vstřebávání alveolární kosti kolem zubů.

Paradontóze také často předchází zánět dásní.

Nepodceňujte důležitost zubní hygieny. Nechte si chrup odborně vyčistit v naší ordinaci zubaře Liberec. Objednejte se na preventivní zubní hygienu ještě dnes.

Nepodceňujte zánět dásní. Je počáteční a snadno léčitelnou fází onemocnění dásní.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.