Dopad cukrovky na zdraví zubů a ústní dutiny

Cukrovka je závažné chronické onemocnění, které má dopad na celý organismus. Zejména v případě zanedbávání správné kompenzace cukrovky a vyvarování se vysokým hladinám glukózy v krvi. Cukrovka s sebou nese celou řadu komplikací. Řadí se mezi ně i onemocnění zubů a ústní dutiny.

Nedostatek slin

Diabetes může vést k výrazné dysfunkci sekreční kapacity slinných žláz – Xerostomii. Xerostomie je kvalitativní nebo kvantitativní snížení nebo nepřítomnost slin v ústech.

Normální funkce slin je zajištěna muskarinovými receptory. Ty vyšlou nervové signály, které stimulují slinné žlázy a zvýší sekreci slin. Jedinci s xerostomií si často stěžují na problémy s přijímáním jídla, mluvením, polykáním a nošení zubní protézy.

Suché, drobivé potraviny, jako jsou obiloviny a sušenky, může být velmi obtížné žvýkat a polykat. Mezi další komplikace patří vředy v ústní dutině či lepení jazyka na patře. Pacienti s xerostomií si často stěžují na poruchy chuti, bolesti jazyka (glossodynia) a zvýšenou potřebu pít vodu, a to zejména v noci.

Xerostomie může vést ke značnému zvýšení výskytu zubního kazu a šíření zánětů. U pacientů s xerostomií je vývoj zubního kazu nekontrolovatelný a těžký, a pokud se včas neléčí, může vést k infekci zubní dřeně a vypadávání zubů.

Xerostomie se vyskytuje asi u 25% pacientů se středně těžkým až těžkým diabetem, a to zejména u pacientů s diabetem 1. typu.

Když kvasinky zaútočí

K dalším chorobám dutiny ústní spojovanými s cukrovkou patří Candida albicans. Jedná se o skvrny, které mohou být červené, bílé nebo obojí. Skvrny se často nalézají na pevném nebo měkkém patře nebo na dorzálním povrchu jazyka.

Orální Candida je infekce kvasinek Candida albicans. Infekce se může objevit jako vedlejší účinek užívání léků, jako jsou antibiotika, antihistaminika nebo chemoterapeutiky.

Candida je přítomna v ústní dutině u téměř poloviny populace. Bylo prokázáno, že převládá u lidí s diabetem. Důvodem je vyšší výskyt kvasinek Candida u lidí s cukrovkou. Vyšší hladiny glukózy v krvi zajišťují lepší životní prostředí pro kvasinky v ústní dutině diabetiků.

Infekce bývá také zjištěna u lidí, kteří nosí zubní protézu. Zubní protéza musí být v takovém případě důkladně čištěna. Může se také namáčet do antikvasinkových roztoků nebo chlorhexidinu.

Léčba infekce kvasinkou Candidou je poměrně jednoduchá a zahrnuje předepsání léčebného režimu fungicidy, které jsou aplikovány ve formě pastilek.

Zánět, který může vést až k rakovině

Orální Lichen Planus je chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje bilaterální bílé rýhování, papily nebo plak z bukální sliznice na jazyce a dásních. Mohou se vyskytovat i puchýře.

Patogeneze tohoto onemocnění není známa. Studie naznačují, že Lichen Planus je T-buňkami zprostředkované autoimunitní onemocnění (podobně jako cukrovka 1. typu), při kterém T-buňky spouští apoptózu (odumírání) ústních buněk.

Jedinci s tímto zánětem mohou být náchylnější ke vzniku rakoviny úst.

Cílem léčby je odstranit slizniční erytém, vředy, bolest a citlivost. To může zahrnovat lokální nebo systémové nasazení steroidů. Použití steroidů u jedinců s diabetem mohou představovat další komplikace, jako je antagonismus inzulínu a následné hyperglykémie (vysoké hladiny cukru v krvi).

Proto by terapie u zubaře Liberec měla být provedena v úzké konzultaci s lékařem - diabetologem, aby se zabránilo nežádoucím účinkům a vzájemné lékové interakci.

Syndrom hořících úst

Syndrom hořících úst je chronický, orální stav spojený s pocity pálení jazyka, rtů a sliznice v oblasti úst. Vznik syndromu bývá spojen s nekontrolovaným diabetem, hormonální terapií, psychickými poruchami, neuropatií, xerostomií a Candidiasis.

Léčba vyžaduje důslednou kontrolu glykémie, která bude mít za následek snížení jiných komplikací zapojených do procesu.

Častější výskyt zubních kazů u diabetiků

Ústa přirozeně obsahují mnoho druhů bakterií. Když škroby a cukry z potravin a nápojů reagují s těmito bakteriemi, vytvoří se na povrchu zubů přilnavý plak. Kyseliny v plaku pak leptají pevný vnější povrch zubů. To vede ke vzniku zubních kazů.

U diabetiků je proto velmi důležitá kontrola a kompenzace vysokých stavů hladiny glukózy v krvi. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím větší je zásoba cukrů a škrobů a tím víc kyseliny může leptat zuby.

Zásady péče o zuby diabetika

Pokud trpíte cukrovkou, sledujte důsledně svou ústní dutinu. Zejména pokud pozorujete známky infekce, máte zapáchající dech nebo pachuť v ústech.

Navštěvujte pravidelně preventivní zubní prohlídky – optimálně jednou za půl roku, ale můžete i častěji. Věnujte zesílenou pozornost hygieně ústní dutiny.

Kompenzace diabetu je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších součástí v zachování dobrého zdraví zubů u diabetiků. Prevence vysokého krevního cukru hraje důležitou roli v udržování zdraví ústní dutiny u diabetiků.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.