Jakou zvolit zubní plombu - bílou nebo amalgam?

Při ošetření zubních kazů dáváme každému pacientovi na výběr, jakou zubní výplň máme použít.

Základní výběr je ze dvou variant. Pro jejich barvy se nejčastěji rozlišuje mezi pacienty a lékaři mezi "bílou" a "stříbrnou" zubní výplní. Je tedy lepší zubní výplň z kompozitní pryskyřice nebo amalgámové kovové slitiny?

Výplň, která se přizpůsobí dutině

Kompozitní výplně mají čtyřicetiletou historii. Jsou složené z plastové pryskyřice, která je zpočátku měkká, ale po krátkém vystavení modrému světelnému spektru vytvrdne.

Kompozitní výplně jsou vázány nebo "přilepený" k zubu na mikroskopické úrovni. Klady pro použití kompozitní výplně jsou její velmi malé rozměry a možnost přizpůsobit se jakémukoli tvaru dutiny. Kompozitní výplně jsou také k dispozici v široké paletě barev. Aby nekazily úsměv.

Kompozitní výplň také nezpůsobí ztmavnutí zubu v průběhu času.

Amalgamová slitina ze rtuti

Amalgamové slitiny se skládají ze směsi mědi, stříbra, cínu a elementární (bezpečné) rtuti. Mají více než stoletou historii použití. Amalgámové výplně se přizpůsobí tvaru dutiny v momentě aplikace.

Hlavní nevýhodou je u amalgámové výplně, že v případě, že je dutina příliš malá, nebude výplň správně držet a nebude dostatečně pevná. Požadavek na minimální velikost amalgámové výplně omezuje lékaře při snaze zachovat přirozenou strukturu zubu.

Kromě toho jsou amalgamové výplně k dispozici  pouze v jedné barvě – stříbrné. Stříbro z amalgámové výplně má ale tendenci zakalit sklovinu - a prosakovat do zubu po dlouhou dobu, což vede k postupnému tmavnutí zubu.

Suchý zub pro kompozitní výplň

I kompozitní výplně ale mají své nedostatky. Při postupu lepení musí mít zubař, který provádí plnění ošetřeného zubu, co nejsušší zub. Jakákoliv voda přítomná v místě lepení výplně na místo zpomaluje aplikaci a sníží celkovou životnost výplně.

Za určitých okolností, jako je krvácení z dásní nebo ošetření těžko dostupných míst, není možné zajistit dostatečně suchý podklad pro aplikaci. Pak je jediná volba výplň z amalgámu.

Měkké zubní plomby

Kompozitní (plastové) výplně zubů jsou také měkčí, než amalgámové (kovové) výplně. Z tohoto důvodu mají tendenci rychleji se opotřebovat. Zejména v místech, která jsou hodně namáhána (vrchní část stoliček).

Kompozitní výplně je také třeba udržovat v čistotě. Vyžadují pravidelné kartáčování a používání dentální nitě, jinak mají tendenci vyvinout nové dutiny podél jejich okrajů.

Amalgámové výplně jsou v tomto ohledu shovívavější. Začne-li se tvořit nová dutina při okraji plomby, stříbro obsažené v amalgámu ničí bakterie, takže je pro ně těžší proniknout hlouběji do zubu. Nicméně i u amalgámových výplní se budou tvořit kazy, pokud nebudou zuby správně čištěny.

Nepodceňujte důležitost zubní hygieny. Navštivte naši ordinaci zubaře Liberec.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.