Parodontologie

Parodontologie je jedním z oborů stomatologie. Zabývá se léčbou onemocnění závěsného aparátu zubů tzv. parodontopatií neboli paradentózou. V současné době se jedná o jednu z hlavních příčin problémů se zuby u starších i mladých pacientů a jeden z hlavních důvodů návštěvy zubaře v naší zubní ordinaci v Liberci.

Parodontóza představuje závažné onemocnění dásní. Nemoc se v počátku projevuje zvýšenou krvácivostí dásní, bolestí a následně viklavostí zubů a někdy i nepříjemným zápachem z úst. Nemoc způsobuje bakteriální infekce.

Jedná se o chronicky probíhající zánět dásní, který způsobuje značný úbytek kosti. Krevním řečištěm vnikající bakterie výrazně zatěžují obranný systém lidského těla.

Mezi faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku onemocnění, patří:

  • Zanedbané zuby, neošetřené kazy
  • Měkký plak na zubech, zubní kámen
  • Nedostatek vhodné ústní hygieny
  • Nečištěné zubní protézy a zubních implantátů
  • Kouření (až 20 násobné navýšení možnosti vzniku parodontopatie)
  • Cukrovka
  • Snížená imunitní odpověď
  • Genetické pozadí

Bakterie způsobující infekce mohou být zubařem detekovány i ve zdravé ústní dutině, i když jen v malém množství. Plak a zubní kámen mohou způsobit rychlé navýšení jejich počtu. Vytvářejí se kapsy mezi dásní a zubem, kde se bakterie namnoží. Následně může při neléčení dojít k vážnému poškození tkáně a kostí pod zubem a kolem zubu tím, že bakterie produkují velké množství toxinu.

Léčba paradentózy

Léčba zahrnuje několik stupňů a může vyžadovat dlouhodobou spolupráci pacienta a zubního lékaře.

Základním předpokladem úspěšné léčby v zubní ordinaci je včasná diagnostika spočívající v pravidelné screeningové sondáži každého jednotlivého zubu. Nejúčinnější léčbou je vyčištění zubu a jeho okolí od měkkých povlaků a tvrdých usazenin tzv. konkrementů ručními nástroji nebo ultrazvukem a následným výplachem dezinfekčním roztokem při ústní hygieně.

Dále následuje pravidelná kontrola u dentální hygienistky, kde je provedena zubní hygiena neboli profesionální čištění zubů s posouzením stavu dásní po předešlém parodontologickém ošetření.

V krajních případech je třeba chirurgický zákrok zubaře.

Na parodontózu jsme v naší zubní ordinaci dobře vybaveni. Naši zubaři umí včas rozpoznat první příznaky vzniku onemocnění.

Předejděte vzniku paradentózy včasnou návštěvou zubaře v Liberci. Objednejte se na konzultaci v naší zubní ordinaci Liberecké dentální.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.