Pravidla rentgenování zubů u dětí

Neexistuje žádný standardní harmonogram pro to, kdy by vaše ústa vašeho dítěte měla být podrobena rentgenu. Potřeba se mění s vývojem dítěte a jeho zubního zdraví.

Pokud má vaše dítě mnoho dutin a výplní, nebo má vysoké riziko vzniku zubního kazu, může vám dětský zubař v Liberci navrhnout rentgen každých šest měsíců při preventivní prohlídce. Tak to může pokračovat, dokud nebude problém pod kontrolou.

Pokud je chrup dítěte zdravý, není tak častých rentgenů třeba.

Pět typů rentgenů u zubaře

Existuje pět typů rentgenů, které může zubař použít pro vaše dítě, v závislosti na potřebě:

 1. Rentgen na detekci kazů
  Tyto rentgenové paprsky se používají k zobrazení oblasti mezi zuby, která nemůže být viděna přímo. Ukazují, kde jsou dutiny, ze kterých vzniknou kazy. Tyto rentgeny se používají u dětí až po prořezání zadních stoliček (kolem 6 let).
 2. Periapikální rentgen
  Tento typ se používá k zobrazení celé koruny a kořene jednoho, dvou nebo tří sousedních zubů. Rentgen také ukáže nosnou strukturu kostí zubů. Tento typ rentgenu umožňuje zubaři vidět u dítěte druhé zuby, které rostou pod mléčnými zuby. Také slouží k hledání abscesů a onemocnění dásní.
 3. Panoramatický rentgen
  Tento typ rentgenu se používá k zachycení všech zubů na jeden snímek. Ukazuje horní a dolní čelist, čelistní klouby i dutiny nad horními zuby. Panoramatický rentgen se používá, pokud se dítě zraní, má ortodontické problémy, nebo je mentálně nebo tělesně postižené. Tento rentgen vyžaduje expozici záření po dobu 12-18 sekund. Pacient musí být schopen sedět pro tuto celou dobu nehnutě.
 4. Okluzní rentgen
  Okluzní rentgen se používá k zachycení většiny horních nebo dolních zubů na jeden snímek. To je užitečné, pokud zubař nemá panoramatický rentgen.
 5. Ortodontické rentgenové paprsky (také nazývané cefalometrické nebo laterální lebka)

Tento rengenového snímkování typ ukazuje hlavu ze strany. To se používá k vyhodnocení růstu čelistí a vztahů kostí v lebce. Pomáhá ortodontistovi provést přesnou diagnózu a vypracovat plán léčby.

Je rentgen škodlivý pro zdraví dítěte?

Zubní rentgenové paprsky jsou velmi bezpečné a vystavují dítě jen velmi minimálnímu množstvím radiace. Jsou-li přijata všechna standardní bezpečnostní opatření, je dnešní rentgenové zařízení schopno eliminovat zbytečné záření a umožňuje zubaři zaměřit rentgenový paprsek přesně na specifické části úst. Přenos snímků přímo do počítače bez nutnosti expozice, zubaři umožní snížit množství záření, které pacient obdrží na nejnižší možnou míru.

Při rentgenování je vždy nutné použít ochranné pomůcky - zástěru nebo štít, které ochrání genitálie a reprodukční orgány a štítnou žlázu.

Sháníte dětského zubaře v Liberci? Navštivte naši zubní ordinaci Libdent. O zdraví chrupu Vašeho dítěte se postaráme, jak nejlépe umíme.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.