Běžné příčiny zdravotních problémů zubů v průběhu těhotenství mohou zahrnovat onemocnění dásní a závěsného aparátu, zvracení, chutě na sladké potraviny či nutkání ke zvracení při čištění zubů.
Přinášíme přehled častých komplikací se zuby během těhotenství a způsobů jejich řešení nejen zásahem zubař Liberec.
V důsledku hormonů spojených s těhotenstvím mohou být některé ženy náchylnější k problémům s dásněmi, včetně pingivitidy (zánět dásní). K pingivitidě dochází spíše během druhého trimestru. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří otoky dásní a krvácení dásní zejména při čištění zubů a při používání dentální nitě na čištění prostor mezi zuby. Zánět se může projevit otoky kolem zubů, které po narození dítěte mohou (ale nemusí) zmizet.
Těhotenství také může zhoršit diagnostikované nebo neléčené onemocnění závěsného aparátu zubů - parodontu (paradontózu). Paradontóza je chronický zánět dásně a vzniká z neléčeného zánětu dásní. Paradontóza může vést až ke ztrátě zubů.
Informujte vždy svého zubního lékaře o všech problémech s dásněmi, které se u vás objeví.
Problémy s dásněmi, které se objevují během těhotenství, nevznikají kvůli zvýšenému výskytu zubního plaku v ústní dutině a na povrchu zubů, ale kvůli horší reakci na plak v důsledku zvýšené hladiny hormonů.
Čistěte své zuby během těhotenství měkčím kartáčkem. Čistěte zuby pravidelně nejméně dvakrát denně. Používejte zubní pastu, která obsahuje fluorid (pokud ji již nepoužíváte). Ta pomůže posílit vaše zuby proti náchylnosti k problémům se zuby.
Pokud jste měla problémy s dásněmi během těhotenství, je důležité, aby vaše dásně zkontroloval zubní lékař i poté, co jste porodila. Zatímco většina typů problémů dásní způsobených těhotenskými hormony po porodu zmizí sama, může se u malého počtu žen vyvinout i hlubší úroveň onemocnění dásní, která bude potřebovat vyřešit léčbou.
Přijďte do zubní ordinace zubaře Liberec a společně najdeme cestu, jak zajisti zdraví vašich zubů během těhotenství a po porodu.
Těhotenské hormony mají také vliv na svaly, které udržují potraviny v žaludku. Žaludeční reflux nebo zvracení spojené s ranní nevolností může poškodit kabát zubů silnými žaludečními kyselinami. Opakovaný reflux a zvracení mohou poškodit zubní sklovinu a zvyšují riziko rozvoje zubních kazů.
Po zvracení rozhodně nečistěte zuby kartáčkem. Žaludeční kyseliny naruší povrch zubů a zubní sklovina je pak náchylnější k poškrábání a poškození. Vhodnější je vypláchnout ústa ústní dutinu čistou vodou z vodovodu.
Po zvracení je také vhodné zuby ošetřit fluorem. Nejlépe pomocí fluorizované ústní vody. Pokud takovouto ústní vodu nemáte zrovna po ruce, potřete si fluorizovanou zubní pastou jemně prst a potřete jím zuby. Poté zuby důkladně opláchněte čistou vodou.
Zuby je po zvracení možné čistit zubním kartáčkem až nejdříve po hodině.
U některých těhotných žen může čištění zubů, zejména pak stoliček, vyvolávat dávení. Pokud však nebudete stoličky pravidelně čistit, riskujete rozvoj zubního kazu. Pokud patříte mezi takovéto ženy, zkuste použít kartáček s malou hlavou (jakou mají kartáčky vyrobené pro batolata a malé děti).
Případně pokud u vás vyvolává čištění zubů dávení, zkuste čištění zpomalit. Nespěchejte. Také pomáhá zavřít oči a soustředit se na vlastní dech.
V případě, že dávivý reflex způsobuje chuť vaší zubní pasty, zkuste použít jiné značky. Případně čistěte zuby kartáčkem a vodou a následně vypláchněte ústa fluoridovou ústní vodou.
Některé ženy mají během těhotenství netradiční chutě. Pro zuby je nejvíce škodlivá pravidelná touha po sladkém, která může zvýšit riziko vzniku zubního kazu. Zkuste se proto raději zaměřit na potraviny s nízkým obsahem cukru.
Pokud ale uspokojí vaši touhu jedině sladké, zkuste si vybrat ze zdravějších možností, jako je čerstvé ovoce. Vypláchněte pak ústa po jídle vodou nebo mlékem, nebo si vyčistěte zuby poté, co zkonzumujete sladkosti.
Během těhotenství je také třeba zvýšit denní dávku vápníku. Dostatek vápníku bude chránit vaši kostní hmotu a budete též splňovat nutriční potřeby vašeho vyvíjejícího se dítěte.
Dobrým zdrojem vápníku v potravě jsou nízkotučné potraviny, jako je mléko, sýr či jogurt.
Potřebujete zkonzultovat vaše nastávající nebo probíhající těhotenství s odborníkem? Přijďte do zubní ordinace zubaře Liberec a společně probereme nejlepší přístup k zásadám péče o vaše zuby.
Ordinujeme
v normálním režimu
Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.
Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.
Ordinační hodiny
Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00
Pohotovost
So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00
2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.
Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec
Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK