delete

přijmeme nového kolegu

Rentgen zubů – důležitý pomocník zubaře Liberec

Měli byste se bát rentgenových paprsků? Jak často je vhodné a možné zuby rentgenovat bez dopadu na zdraví? Přinášíme několik informací a zásad o rentgenu zubů.

Co jsou to paprsky-X, neboli rentgenové záření?

Rentgen je forma energie, která cestuje ve vlnách. Rentgenové vlnění může vstoupit do pevných předmětů, kde se buď absorbuje, nebo pokračuje a projde skrz. Paprsky-X mají tendenci být absorbovány v hustších objektech. Přes méně husté pak projdou snáz.

Zuby a kosti jsou velmi husté, takže rentgenové záření pohlcují. Rentgenové paprsky projdou snadněji přes dásně a tváře. To je důvod, proč se tváře a dásně jeví na rentgenovém snímku jako tmavé a bez podrobností, ale zuby a kosti pod nimi jsou krásně vidět.

Výplně zubů a korunky jsou pak ještě hustší než kosti. Absorbují veškeré rentgenové vlnění. Ukazují se proto jako pevné, zářivě bílé plochy. Zubní kaz a dutiny v zubech se jeví jako tmavší skvrny na zubech. Zubař Liberec tak velmi rychle a snadno pozná i skrytý a pouhým okem neviditelný kaz mezi zuby v mezizubních prostorách nebo kaz pod plombou.

Jak rentgen pomáhá zubaři?

Rentgenové snímky jsou u zubařů velice ceněné. Jedná se dokonce o nejvíce ceněný nástroj každého dentisty, zubaře Liberec nevyjímaje. Pomáhají mu udržet ústa pacienta zdravé.

Zubař se díky rentgenu může podívat na rozpad zubu pod výplní, na skryté praskliny a jiné poškození ve výplních. Rentgen také zubaře včas upozorní na možný úbytek kostní hmoty kvůli parodontóze. Zobrazí také problémy u kořene zubu, jako je například infekce nebo smrt nervu.

Díky rentgenu může zubař daleko snáz a lépe naplánovat umístění zubních implantátů, protézy či jiných protetických pomůcek.

Rentgen také může odhalit další problémy, jako je například rakovina, cysty nebo změny způsobené jinými onemocněními v těle. U dětí pomáhá rentgen sledovat vývoj zubů a navrhnout umístění rovnátek.

Rentgen také pomáhá zjistit stav poškození chrupu v případě zranění tváře.

Zachycení malého problému v čas může zabránit velkým problémům později. Díky rentgenu může zubař Liberec daleko dříve a přesněji zasáhnout a zub ošetřit.

 Rentgen u zubaře Liberec

Jak často je možné rentgen používat bez rizik?

Řada našich pacientů vyžaduje pravidelné rentgeny, abychom mohli sledovat zdraví jejich ústní dutiny. Nemůže to ale mít dopady na zdraví?

Jak často by se měl rentgen provádět? Odpověď závisí na vaší lékařské a zubní historii a aktuálním stavu vašich úst a chrupu. Někteří lidé mohou potřebovat rentgeny při každé preventivní prohlídce každých šest měsíců. Lidé, kteří navštěvují zubaře pravidelně a mají výborné zdraví ústní dutiny, mohou potřebovat rentgen jednou za tři roky nebo i méně často.

Kdo potřebuje častější či pravidelný rentgen?

  1. Děti a mládež
    Děti a dospívající, kteří mají v anamnéze mnoho dutin a kazů, mohou potřebovat rentgen každých šest měsíců nebo každý rok v závislosti na jejich věku. Stejně časté snímkování může být potřebné také u těch, kdo mají vysoké riziko onemocnění zubů. Rentgen také pomáhá udržet přehled o vývoji zubů u dětí.
  2. U dospělých s mnoha výplněmi, korunkami, můstky či jinými náhradami zubů může rentgen zubaři odhalit kaz pod výplní či korunkou nebo na nových místech.
  3. Lidé s parodontózou – paprsky-X mohou včas odhalit známky úbytku kostní hmoty pod zuby. Pokud se to děje, jedná se možná o paradontózu a je na čase zasáhnout.

Bezpečnost rentgenových paprsků u zubaře Liberec

Rentgeny používané v zubních ordinacích emitují extrémně malé dávky radiace. Nicméně buňky mohou být poškozeny i mnoha malými dávkami, které jsou přidávány v průběhu času.

To je důvod, proč odborníci říkají, že rentgenové záření by mělo být používáno s opatrností a pouze v případě potřeby, kdy zubaři pomůže zabránit horším problémům. Tohoto pravidla se držíme i my v zubní ordinaci zubaře Liberec.

Méně záření a bezpečnější rentgen

Nižší dávky záření

Jedním z nejdůležitějších způsobů, který zajistí, aby byl pacient zubaře v bezpečí před zářením, je omezení dávky rentgenových paprsků na co nejnižší možnou míru intenzity. ¨

Stroj na generování rentgenových paprsků je relativně velký. Rentgenové paprsky ale přicházejí jen z velmi malého kužele. To omezuje paprsky na plochu menší než několik milimetrů v průměru. Rentgenové stroje jsou také velmi dobře stíněné. Mimo průměr rentgenového paprsku dochází jen k velmi nepatrnému vystavení radiaci.

Digitální radiografie

Využití digitálních rentgenových paprsků snižuje záření až o 80%. Dnes již tato technologie v zubních ordinacích převládá.

Odstínění paprsků

Dříve bylo potřeba pro odstínění paprsků přidržet štítek v ústech prsty. Dnes se již využívá systém, kdy se štítek drží zuby.

Olověné štíty

Než vás zubař vystaví rentgenovému záření, dostanete vždy olověnou zástěru a límec z olova. Zástěra chrání celé tělo až ke kolenům, límec přijde na krk. Tam chrání štítnou žlázu.

Lidé mladší 30 let a děti jsou ve větším riziku, že u nich záření vyvolá rakovinu štítné žlázy. Olověný límec spolehlivě odstíní i tu trochu radiace, která díky využití moderních technologií unikne mimo prozařovanou oblast.

Omezené použití rentgenů

Zubní lékař zvolí snímkování rentgenem, jen když se domnívá, že je nezbytný pro přesné posouzení stavu zubů nebo diagnózu míst, kam není vidět (např. mezizubní prostory či pod výplněmi).

U jakých pacientů je nutné používat rentgen nejčastěji?

Existují rizikové faktory, které vedou k nutnosti častějšího snímkování za pomocí rentgenových paprsků. Přinášíme některé z nich:

  • Časté výskyty zubních kazů v minulosti
  • Mnoho výplní nebo korunek v chrupu
  • Vysoké množství dutin v zubech – vede k snadnému množení bakterií v ústech
  • Špatné ústní hygiena – nedostatečné nebo žádné čištění zubů kartáčkem a dentální nití
  • Výplně nebo korunky, které jsou staré nebo vadné
  • Nepoužívání fluorizované zubní pasty
  • Vysoký cukr (cukrovka) nebo vysoký obsah škrobu ve stravě
  • Časté pití limonád s přídavkem cukru
  • Špatné zdraví zubů v rodinné anamnéze
  • Poruchy příjmu potravy včetně anorexie a bulimie
  • Vady zubní skloviny - buď zděděné, nebo vyplývající z podvýživy, zatímco se zub vytvářel
  • Vývojová nebo jiná postižení, která brání pravidelnému čištění zubů
  • Sucho v ústech (xerostomie)
  • Chemoterapie nebo radiační terapie zahrnující ústa nebo slinné žlázy
  • Drogy nebo alkohol
  • kouření
  • Nedostatek pravidelné péče o chrup

Další informace o rentgenech a vybavení naší zubní ordinace můžete se zubařem Liberec probrat osobně. Přijďte na konzultaci. Zavolejte nám.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.