Historie zubního lékařství

Aby dnes mohl zubař Liberec vykonávat zubní praxi kvalitně a profesionálně, musela uplynout spousta času. Spousta renomovaných lékařů a vědců se musela zamyslet. Pohodlí zubní ordinace nebylo vždy samozřejmostí. Jak je to vlastně s proměnami stomatologie v průběhu času?

Tento příběh se vrací hodně daleko. První důkazy o trepanaci stoličky pochází z doby neolitu v Dánsku. Léčba bolesti zubů je známa také u prvních zemědělců v Pákistánu v dobách kolem roků 5 500 – 7 000 před Kristem. Paleontologové zjistili dokonce záměr opravit kaz – vyplnit vyvrtanou dutinu v zubu.

Způsobuje zubní kaz červ v zubu?

Starověcí Sumerové byli přesvědčení, že za zubním kazem stojí červ usídlený v zubu. Tato teorie přetrvala až do dvacátého století. První profesionální ošetření zubního kazu vyvinuli v polovině prvního tisíciletí před Kristem Etruskové a Féničané.

Vliv římských a řeckých učenců byl rozhodující ve středověku v křesťanském a arabském světě. Nálezy v arabských zemích odhalili, že stomatologii praktikovali holiči. Ti toto řemeslo také vykonávali v dobách středověku v Evropě. Poté, co chirurgické zákroky zakázala kněžím sama církev.

Anestézie ve službách zubní vědy

Věda převzala otěže na počátku 18. století. Za zakladatele moderní stomatologie je považován Francouz Pierre Fauchard. První ošetření zubů v anestezii bylo provedeno v 19. století pomocí oxidu dusného, který byl syntetizován v roce 1776. Anestézie pomocí éteru a chloroformu následovala později. Americký zubař William Thomas Green Morton tak poprvé bezbolestně zbavil pacienta bolesti zubů.

V listopadu 1895 objevil Wilhelm Conrad Röntgen rentgenové záření. Tím se otevřela cesta k zjednodušené analýze čelisti.

Jako prostředek lokálního umrtvení pro ošetření zubů bylo vynalezeno anestetikum prokain. V roce 1905 s ním přišel německý chemik Alfred Einhorn. Označení vzniklo jako latinský neologismus pro označení "nový kokain". Tím byl položen základ pro moderní diagnostiku a terapii zubů.

Modelování zubních protéz pomocí CAD

Pak již následoval rychlý rozvoj stomatologie. Dnes jsou běžné například návrhy zubních protéz pomocí CAD/CAM technologií.

Souběžně s postupem vědecké stomatologie se profese dále rozvíjí. Své zubaře tak dnes mají i zvířata. Péčí o zuby zvířat se zabývá veterinární stomatologie.

Zubař Liberec rozhodně nezůstává pozadu. Naše zubní ordinace v Liberci je vybavená celou řadou nejnovějších přístrojů. Sledujeme vývoj stomatologie a neustále se vzděláváme v moderních trendech. Přijďte se k nám přesvědčit sami. Objednejte se na bezplatnou konzultaci a prohlédněte si vybavení i personál naší zubní ordinace zubaře Liberec pěkně zevnitř.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.