Prevence

Každý zubař vám potvrdí, že kvalitní ústní a zubní hygiena a pravidelná půlroční preventivní prohlídka v zubní ordinaci vám pomůže vyhnout se zubnímu kazu, bolestem zubů a tím i častější návštěvě naší zubní ordinace v Liberci například s parodontálním onemocněním. I když kazy znamenají pro každého zubního lékaře práci, daleko raději vás ve své zubní ordinaci přivítáme dvakrát ročně na preventivní prohlídce, kde vám zubař oznámí, že „Dnes to bude opět bez zákroku. Máte chrup v pořádku!“.  Když přijdete do naší zubní ordinace s bolestí, jdete pozdě.

Zavolejte nám a domluvte si termín návštěvy naší zubní ordinace.

Bolest zubů

Bolest zubů nejčastěji způsobuje zubní kaz. Kaz vzniká zničením struktury zubu. Může ovlivnit sklovinu (vnější povlak zubu) i dentin (zubní dřeň).

Zubní kaz se vyskytuje, když jsou potraviny, které obsahují sacharidy (cukry a škroby) - například chléb, cereálie, mléko, ovoce nebo cukrovinky, ponechány na zubech. Bakterie, které žijí v ústech, tráví tyto potraviny a proměnili je v kyseliny. Bakterie, kyseliny, zbytky jídla a sliny se spojí a vytvoří plak, který ulpívá na zubech. Kyseliny v plaku rozpouští povrch zubů a vytvoří v zubech díry zvané dutiny. Když se kaz dostane příliš hluboko do dřeně zubu, odhalí se zubní nerv a vzniká bolest zubů. Návštěva zubaře a zubní ordinace je pak nevyhnutelná.

Preventivní návštěva zubního lékaře

Základem úspěšné léčby zubů je včasná diagnostika zubního kazu a parodontálních onemocnění, které se v ústech nejčastěji projevují křídovým zbarvením skloviny zubu a krvácením dásní. Základem včasné diagnózy jsou pravidelné preventivní prohlídky v naší zubní ordinaci. Nejlépe jednou za šest měsíců.

U dospělých pacientů provedeme v naší zubní ordinaci jako součástí vstupního vyšetření zubním lékařem a při konzultacích rentgenové ortopantomografické vyšetření tzv. OPG, případně detailní snímek mezizubních prostor tzv. Bitewing.

Naše ordinace nabízí také služby dětského zubaře. U dětských pacientů používáme k včasnému rozeznání kazů na žvýkacích ploškách laserový detekční přístroj Diagnodent od firmy Kavo.

Tipy prevence bolesti zubů

Uvádíme některé tipy, které vám pomohou zabránit vzniku zubních dutin a nemocí zubů a dásní. Zeptejte se na návštěvě v naší ordinaci zubního lékaře v Liberci, které jsou pro vás nejlepší.

Čistěte si zuby nejméně dvakrát denně a nejlépe po každém jídle. Zvláště pak před spaním. Volte zubní pastu s fluoridy. K čištění mezizubních prostor používejte zubní nit nebo kartáčky na čištění mezizubních prostorů. Pokud si nemůžete vyčistit zuby po jídle, vypláchněte ústa dentální vodou. Pokud máte malé dítě, zeptejte se dětského zubaře, kolik zubní pasty dát na kartáček vašeho dítěte, aby nedostalo do těla příliš mnoho fluoridu.

Navštěvujte svého zubního lékaře pravidelně. V naší zubní ordinaci provedeme pokročilá vyšetření, která vám mohou pomoci předcházet problémům s bolestí zubů nebo je brzy odhalí. Zubař může doporučit plán péče o chrup, který je pro vás nejlepší.

Pijte vodu z vodovodu. Většina vody určené pro veřejnost obsahuje fluorid, který pomáhá poklesu výskytu zubního kazu. Pokud budete pít pouze balenou vodu, která neobsahuje fluorid, přijdete o jeho preventivní výhody.

Vyvarujte se častému popíjení slazených nápojů. Kdykoli budete pít kromě vody slazené nápoje, budou bakterie v ústní dutině vytvářet kyseliny, které mohou zničit vaši zubní sklovinu. Průběžné pití sladkého po celý den znamená permanentní útok na zuby.

Zvažte fluoridovou léčbu. Zubař může doporučit pravidelnou fluoridovou léčbu, zvláště pokud nemáte dostatečný příjem fluoridů z pitné vody či jiných zdrojů.

Zeptejte se v naší zubní ordinaci na antibakteriální léčbu. Absolvujte pravidelně zubní hygienu. Pokud jste obzvláště náchylní k zubnímu kazu - například z důvodu zdravotního stavu - může zubař doporučit speciální antibakteriální ústní vody nebo jiné ošetření, aby se napomohlo ke snížení množství škodlivých bakterií v ústech.

Vědci vyvíjejí nové prostředky k prevenci zubního kazu. Jedna studie ukázala, že žvýkací guma, která obsahuje sladidlo xylitol, dočasně omezuje růst bakterií, které způsobují zubní kaz. Kromě toho se testují materiály, které pomalu uvolňují fluoridy v průběhu času, které pomohou zabránit tvorbě kazů. Tyto materiály se umístí mezi zuby nebo do drážek v zubech. Jsou testovány nové typy zubní pasty a ústní vody, které mohou zvrátit a "léčit" rané dutiny v zubech.

Základem prevence péče o chrup je pravidelná půlroční návštěva naší zubní ordinace. Sjednejte si preventivní návštěvu zubaře ještě dnes.

on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.