Nebojte se zubaře

Janu Kolářovi z Liberce bylo 9 let, když se mu jeho tehdejšímu zubaři nepodařilo správně anestetizovat zadní stoličku při extrakci. Výsledkem byl Janův celoživotní strach ze zubních lékařů, který dosáhl vrcholu v jeho 20 letech.

Proto když přestaly být povinné školní preventivní prohlídky, přestal chodit k zubaři úplně. "Nemohl jsem ani projít kolem ordinace zubního lékaře, aniž bych nebyl ve stresu," říká.

Zuby ho ale dohnaly do ordinace zubaře v Liberci nakonec samy. V jeho 38 letech ho začala trápit konstantní bolest zubů. "Byl jsem úplně ochrnutý. Nemohl jsem jíst, spát ani myslet," říká Jan Kolář. "Ze začátku ale bylo mnohem snazší přijmout bolest i potlačit nevolnost. Strach byl silnější," dodává.

Strach ze zubaře vede k zanedbávání prevence

Jen málo lidí se těší na posezení v zubařském křesle. Strach a úzkost zabraňuje spoustě lidí dodržovat zásady správné preventivní péče o zuby.

Důsledky ale mohou jít daleko nad rámec bolesti zubů nebo ztracených zubů. Onemocnění dásní – parodontóza, je závažná infekce, která může mít vliv i na jiné části těla. Studie prokázaly souvislost paradontózy s dalšími nemocemi, včetně onemocnění srdce, mrtvice a cukrovky 2. typu.

Naštěstí je většina zubařů speciálně vyškolena v zacházení s pacienty. Zubař má k dispozici různé metody léčby zubů, které vedou ke snížení bolesti a zmírnění strachu pacienta v zubařském křesle.

Příčiny strachu ze zubaře

Analytici odhadují, že něco mezi 5% až 8% Čechů se snaží vyhnout zubaři ze strachu úplně. Vyšší procento - asi 20% Čechů, pak má natolik velké obavy, že půjdou k zubaři pouze tehdy, pokud je to nezbytně nutné.

Zhruba dvě třetiny pacientů trápí strach způsobený špatnou zkušeností získanou v zubní ordinaci. Další třetina pak má jiné problémy, kvůli kterým může být strach ze zubaře nepříjemný vedlejší účinek. 

Sem patří různé poruchy nálad a úzkostné stavy, zneužívání návykových látek či posttraumatické stresové zkušenosti. Zubaře se často bojí i oběti domácího násilí nebo oběti sexuálního zneužívání v dětství.

Strach z bezmocnosti

Strach ze zubaře často nepramení ani tak z bolestivé zkušenosti, jako z pocitu nedostatečné kontroly nad tím, co se bude v zubařově křesle dít. Zubař se vznáší nad vámi v situaci, kdy lze jen těžko mluvit, nebo se nějak vyjádřit. To mnoho lidí těžko snáší.

Mnoho zubních lékařů navíc podporuje vznik zbytečné úzkosti u pacientů, protože předpokládají, že všichni pacienti mají podobné prahy bolestivosti a zvládnou postupy léčby zubů stejně. Mnoho fobií ze zubařů a jejich zákroků by vůbec nevzniklo, kdyby na straně lékaře nechyběla asertivita.

Léčba strachu ze zubních lékařů

Proto v naší ordinaci zubaře Liberec nejdříve s pacientem pohovoříme o jeho potřebách a vysvětlíme mu, co můžeme udělat pro to, aby se cítil pohodlněji.

Náš zubař používá jednoduché metody, aby zvýšil pocit kontroly pacienta nad situací:

  • Jemně vysvětlí, co pacient brzy ucítí a jak dlouho
  • Často žádá pacienta o povolení pokračovat
  • Dává pacientovi možnost zastavit léčbu kdykoliv se pacient cítí nepříjemně
  • Pokud potřebuje pacient z nějakého důvodu pauzu, stačí, když zvedněte levou ruku

Konzultace strachu před zásahem

Mnoho zubařů nemá trpělivost s bázlivými pacienty. Pokud kvůli tomu přemýšlíte o změně zubaře, přijďte se k nám nejdříve podívat na konzultaci. Popovídáte si se zubařem v Liberci o tom, proč máte strach. Zubař vám vysvětlí, jaké metody léčby zubů v naší ordinaci používáme, a proč u nás trpět nebudete.

Návštěva zubaře v Liberci nebude zdaleka tak bolestivá, jak byste očekávali. Z rozhovorů s našimi pacienty víme, že i ty nejobávanější postupy jako je extrakce kořenového kanálku nebo zubu moudrosti vyvolávají před zákrokem zbytečné strachy. Pacienti očekávají mnohem více nepohodlí, než ve výsledku skutečně zažijí.

A navíc – návštěvou zubaře Liberec se vyvarujete zbytečné bolesti z neošetřených zubů, která umí být velmi nepříjemná. Takové bolesti je lépe předejít.

Stále máte strach navštívit zubaře?

Máte i přes naše ujištění stále strach navštívit zubaře? Máme pro vás pár tipů:

  • Přijďte na první návštěvě s někým, komu důvěřujete. Může to být například blízký příbuzný nebo dobrý známý, který nemá strach ze zubařů.
  • Vyhledejte rozptýlení, zatímco sedíte v zubařském křesle. Můžete například poslouchat hudbu z vlastních sluchátek.
  • Zkuste relaxační techniky. Pomáhat může například řízené dýchání. Tím se zpomalí váš srdeční tep a uvolní svaly. Jiný postup je progresivní svalová relaxace, která zahrnuje napínání a uvolňování různých svalových skupin v určitém pořadí.
  • Zkonzultujte se zubařem možnost použití lokálních anestetik.
  • Pokud ani tak nechcete o návštěvě zubaře ani slyšet, zvažte nejdříve návštěvu psychologa.
on-line rezervace termínů prohlídky

Ordinujeme
v normálním režimu

Termín ošetření si prosím domluvte předem, a to na tel. čísle 482 713 418 nebo kdykoli emailem ordinace@libdent.cz.

Bolestivé případy pacientů neregistrovaných na našem pracovišti ošetříme v sobotu a v neděli
od 18.00 do 22.00,
kontaktní telefon je 777 738 625.

 

Ordinační hodiny

Po - Čt: 08:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Pá: 08:00 - 12:00

 

Pohotovost

So, Ne a svátky: 18:00 - 22:00

kvalitní péče za příznivé ceny

2014 © All Rights Reserverd
Liberecká dentální s.r.o.

Soukenné náměstí 121/1
460 01 Liberec

Tel.: (+420) 482 713 418
E-mail: ordinace@libdent.cz
FACEBOOK

Liberecká dentální s.r.o.